Forum TMZP

start
aktualności
członkowie i sympatycy
historie
forum
kontakt


dodaj
komantarz
start
forum

2016-05-15 ~ Irena P.

O moim dziadku z Podhajec.


Witam serdecznie.


Nazywam się Irena Pękalska. Chciałam tutaj napisac o moim dziadku, którego niestety nie miałam okazji poznać (urodziałam sie po jego śmierci). Dziadek, Wiktor Pękalski, urodził się w 1895 r. w Podhajcach. Był synem Piotra i Sabiny z domu Barger. Miał jeszcze siostrę Julię po pierwszym meżu Tołpasz, po drugim Zawadowska, która wyjechała do Krakowa i tam zmarła. Podobno ich dom stał w pobliżu rzeki Koropiec. W czasie II wojny światowej w ten dom trafiła bomba i spłonął. Dziadek skończył szkołę powszechną w Podhajcach, potem gimnazjum męskie oraz Seminarium Nauczycielskie we Lwowie. Walczył na froncie włoskim w I wojnie Światowej. Po wojnie wrócił do Podhajec ale stał się dla Ukrainców (chyba) podejrzanym i musiał uciekać z rodzinnego miasteczka. Wyjechał na lubelszczyznę. Tu się ożenił i pracował jako nauczyciel. Dokładnie to osiadł w Czemiernikach i tu zmarł w 1962 r. Dziadek miał jedną córkę Jadwigę i synów: Zenona, Zdzisława, Eugeniusza (mojego ojca) i Mariana. Wszysccy już nie żyją. Zostały tylko ich dzieci i wnuki.
To tak w skrócie. Informacji mam trochę więcej o rodzinie dziadka z Podhajec ale nie będe się tu rozpisywać.

Znalazłam Waszą stronę i postanowiłam napisać, bo interesuję się historią swojej rodziny a szczególnie tej z kresów oraz miasteczkiem Podhajce. Niebawem tam sie nawet wybieram.
Wiem, że w Podhajcach nie ma juz nikogo o tym nazwisku ale będzie to dla mnie podróż sentymentalna. Jadę tam dla siebie i dla...................dziadka.

Pozdrawiam i dziękuję za tą stronę.
Irena z Lublina.


ilość ostatnich komentarzy: 0.
 © TMZP 2011-2019