szczegóły

start
aktualności
członkowie i sympatycy
historie
forum
kontakt

opublikowano: 27-08-2018

WSTĘPNA OFERTA XV PODHAJECKO-PODOLSKIEJ WYPRAWY KRESOWEJ


INFO – LWÓW, BRZEŻANY i PODHAJCE IX 2018

Po zakończeniu XIV Podhajecko-Podolskiej Pielgrzymki Kresowej (24-30 V 2018) odebrałem kilka telefonów z zapytaniem, czy jesienią nie zorganizuję kolejnego zbiorowego wyjazdu m.in. do Lwowa, Brzeżan, Podhajec i Białokrynicy.

Odpowiedziałem twierdząco. Chętna do wyjazdu na Kresy grupa osób z Krakowa zaoferowała nawet swojego busa, ale biorąc pod uwagę wstępne zainteresowanie akcją, myślę że ów środek transportu raczej nie wystarczy.
Dlatego informuję, że jesienną wyprawę na Ukrainę planuję w dniach 30 IX-5 X 2018. Podstawowym warunkiem wjazdu na terytorium UA jest posiadanie ważnego paszportu. W/w termin jest dla naszych wyjazdów dość nietypowy, bo w środku tygodnia, ale ma to swoje racjonalne podłoże.

Jadąc z czwartku na piątek możemy w niezłym czasie wjechać na Ukrainę, ale powrót do Polski np. z poniedziałku na wtorek może oznaczać wielogodzinny postój na granicy.

Busy stoją w kolejkach z osobówkami, ale np. polskie autokary muszą zaliczyć wspólną kolejkę z kursowymi autobusami do Polski i Czech, a to w maju skutkowało naszym ośmio-godzinnym oczekiwaniem na odprawę. Ja do tego przywykłem, ale osoby odwiedzające Lwów, Podole i Pokucie sporadycznie - niekoniecznie.

Dlatego wyjazd na Ukrainę z niedzieli na poniedziałek to gwarancja „normalnego” czasowo przekroczenia granicy, tj. do 3 godzin. Natomiast powrót do Polski z czwartku na piątek miałby miejsce w sytuacji, gdy totalnie zakorkowana jest granica w kierunku na Ukrainę, co związane jest z powrotami Ukraińców z pracy do domów na weekend. A w tym czasie do Polski przemieszcza się znacznie mniej pojazdów, niż w inne dni robocze.

Dlatego teraz przesyłam P.P. wstępną ofertę XV P-P WK, a po otrzymaniu informacji zwrotnej, ile osób będzie faktycznie zainteresowanych październikowym wyjazdem za San, będę mógł określić środek transportu i podać koszty udziału w akcji.

Najwygodniejszy byłby autokar 50 + 2, ale ażeby było to opłacalne, deklaracje wyjazdu musiałoby złożyć minimum 30 osób. Zainteresowanych udziałem w naszej wyprawie proszę o jak najszybszy kontakt, najlepiej do 2 IX 2018 na podany na końcu oferty nr telefonu albo e-mail.

Pełny program XV P-P WK podam do 9 IX 2018. A wstępny program wyprawy przedstawia się następująco:

30 IX (niedziela)

Wyjazd w godzinach popołudniowo-wieczornych z Oławy, Wrocławia, Krakowa, a w razie potrzeby z umówionych zjazdów z A-4.

1 X (poniedziałek)

Po przekroczeniu granicy we Lwowie zostaną uczestnicy akcji zainteresowani pobytem w mieście „Semper Fidelis”. „Grupa lwowska” zamieszka przez 3 doby w hotelu „Dom Pielgrzyma” im. Bł. Jakuba Strzemię we Lwowie-Brzuchowicach (ok. 12 km od centrum Lwowa, dokąd dojeżdżają spod „DP” za dosłownie grosze tzw. „marszrutki”). Tu spali nasi w V 2018.

W koszt pobytu w bardzo dobrych warunkach (80 zł za dobę) wliczone są śniadania, obiady i kolacje, albo w zależności od indywidualnych planów zwiedzania Lwowa – obiadokolacje. Można też zrezygnować częściowo albo całkowicie z posiłków i przygotowywać je w aneksach kuchennych we własnym zakresie.

Dopowiem, że poprzednia grupa zarezerwowała sobie spektakl w „Operze Lwowskiej”. Nie ma sensu wynajem „grupie lwowskiej” przewodnika. Wystarczy np. na Starym Mieście albo na Łyczakowie podłączyć się pod jedną z polskich grup, a uzyskamy sporą dawkę wiedzy.

Więcej informacji o „Domu Pielgrzyma” znajdą P.P. na stronie „lwow-dompielgrzyma.com”. Zainteresowanych Lwowem odsyłam też na stronę www.podhajce.org, na której zamieściliśmy min. interesujące wspomnienia uczestnika „grupy lwowskiej” z V 2018, Edmunda Orzechowskiego.
Pozostali uczestnicy akcji zostaną rozlokowani w dobrych warunkach na kwaterach prywatnych w Brzeżanach, Podhajcach, Starym Mieście, Zastawiu i Białorynicy.

Koszt pobytu z trzema posiłkami dziennie to 60 zł płatne w USD albo EUR (wymiany można dokonać po przekroczeniu granicy PL/UA). Po rozlokowaniu w miejscach kwaterunku uczestnicy wyprawy zagospodarują sobie 1 X czas wg własnej inwencji.

2 X (wtorek)

6.00 msza św. w Kościele p.w. ŚŚ. AP. Piotra i Pawła w Brzeżanach.
9.00 msza św. w Kaplicy Zofii z Zamiechowa Kościoła p.w. Trójcy Świętej w Podhajcach.
Nie ma obowiązku udziału w nabożeństwach, ale zależy mi, ażeby osoby związane z Podhajcami wzięły udział we mszy o 9.00. Później otrzymacie P.P. czas na zwiedzanie miejscowości i miejsc sercu bliskich.


3 X (środa)

Wycieczka autokarowa ze zwiedzaniem Halicza i Stanisławowa (ok. 60-90 minut drogi z Podhajec).
Jako że nasz pobyt jesienny jest krótszy o 1 dobę od wiosennego, nie planuję całodniowej wycieczki, tak aby popołudniu można było kontynuować plany poznawczo-sentymentalne z wtorku.

4 X (czwartek)

Pożegnanie z gospodarzami naszego pobytu i przejazd do Lwowa-Brzuchowic po „grupę lwowską”. Następnie przejedziemy na Łyczaków na zwiedzanie z przewodnikiem Cmentarzy Łyczkowskiego i Orląt Lwowskich, a stamtąd na parking pod „Bramę Prochową” na zwiedzanie Starego Miasta.
Po zwiedzaniu znajdzie się czas na indywidualny kontakt z przepiękną, przypominającą Kraków lwowską starówką.
Ok. 20.00-21.00 dojedziemy na przejście graniczne Krakovets - Korczowa na odprawę graniczną.

5 X (piątek)

Zakończenie XV P-P WK – godziny przyjazdu do miejsc, w których rozpoczną P.P. udział w akcji, będzie zależny od czasu odprawy granicznej.
Raz jeszcze proszę o jak najszybszą informację zwrotną, kto jest zainteresowany udziałem w XV P-P WK.

Prezes ZG TMZP Ryszard Wiktor Wojciechowski, tel. 792 043 660, e-mail rwswojciechowski@wp.pl

 © TMZP 2011-2019