szczegóły

start
aktualności
członkowie i sympatycy
historie
forum
kontakt

opublikowano: 29-08-2018

Wspomnienie 4 - Podróż sentymentalna


1 listopada podczas odwiedzania grobów naszych dziadków moja mama zawsze zapalała znicz pod krzyżem Sybiraków i mówiła „za naszych na wschodzie”. Jako dziecko nie zadawałem pytań, o jakich naszych mamie chodziło, domyślałem się, że ma to związek z częstymi opowieściami jak to żyło się w domu na wschodzie.

Kilka lat temu pewne niepozorne zdarzenie sprawiło, że zainteresowałem się dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy i zdałem sobie sprawę, że to nie tylko szkoła i nauczyciele, ale lata pracy i nauki naszych przodków uformowały nasze umysły i charaktery.

Jeden z odcinków kultowej komedii „Zmiennicy” miał tytuł „Podróż sentymentalna”. Mój pierwszy
email do księdza Zajączkowskiego z parafii katolickiej w Trembowli miał dokładnie taki sam tytuł.

Dzięki poznaniu pana Ryszarda Wojciechowskiego udało nam się odbyć i przeżyć właśnie taką podróż. Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy w Podhajcach udało nam się odwiedzić miejsca gdzie żyli, pracowali i dziś spoczywają nasi przodkowie, tym razem sam zapaliłem znicz na grobie pradziadków.

Worek ziemi z nieistniejącego Nowego Tyczyna zabraliśmy do Nowej Soli, żeby posypać groby dziadków. W sercach zabraliśmy postanowienie, że musimy jeszcze wrócić do Podhajec.

Mieczysław Motowidło Zielona Góra
Małgorzata Naumowicz p. Motowidło
Zakęcie, powiat Nowosolski

Dziadek Mieczysława i Małgorzaty ze strony Mamy, Aleksander Ziemba urodził się w 1885 roku w Podhajcach i tamże mieszkał.

 © TMZP 2011-2020