szczegóły

start
aktualności
członkowie i sympatycy
historie
forum
kontakt

opublikowano: 29-08-2018

Wspomnienie 5 - My młodzi…


W XIV Podhajecko-Podolskiej Pielgrzymce Kresowej uczestniczyła również młodzież z Ziemi Oławskiej.

Zapytane o odczucia dotyczące wyjazdu jednogłośnie stwierdziłyśmy, że warto było zobaczyć ziemię, na których nie tak dawno stąpały nasze babcie, dziadkowie i pradziadkowie. Wiele słyszałyśmy o tamtejszych miejscowościach, dlatego ciekawość okazała się na tyle silna, żeby odwiedzić Ukrainę.

Na nas, młodych dziewczętach szczególne wrażenie zrobiły Lwów i Tarnopol, gdzie można było przekonać się, że na Kresach są równie piękne i rozwinięte miasta jak w Polsce i innych europejskich krajach.

Mniejsze miejscowości zachwycały pięknymi cerkwiami. Niestety, kościoły nie do końca wydawały się zadbane, wręcz niekiedy zapomniane, co utkwiło się w naszej w pamięci.

Duże emocje wzbudził również cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie młodzi ludzie mogli dostrzec groby swoich rówieśników, a nawet dzieci które zginęły w obronie Rzeczpospolitej. Na szczęście Polacy pamiętają o bohaterach i nagrobki Orląt nie wyglądają na zapomniane, wręcz przeciwnie.

Wiejskie krajobrazy były pełne pasących się na zielonych łąkach krów i latających stadami bocianów, na które Ukraińcy mówią „polskie ptaki”. U nas taki widok jest już w tych czasach rzadkością.

Dlatego jeśli ktoś chciałby przenieść się nieco w czasie, uspokoić swoje myśli w kraju, do którego pęd życia z polskich dużych miast jeszcze nie dotarł, zobaczyć ziemie swoich przodków, z pewnością powinien odwiedzić Ukrainę.


Ewelina Golec Godzikowice, powiat Oławski

 © TMZP 2011-2020